Każdy właściciel nieruchomości z pewnością choć raz słyszał termin, jakim jest ekspertyza techniczna budynku. Pomimo tego nadal niewiele osób potrafi powiedzieć, czym dokładnie jest to badanie. Kiedy warto się na nie zdecydować i jakie informacje można dzięki niemu uzyskać? Komu powierzyć jej wykonanie w Warszawie, Łodzi bądź innej miejscowości?
Czym dokładnie jest ekspertyza techniczna budynku?
Opisywana ekspertyza budynku to specjalistyczne badanie przeprowadzane przez fachowców w celu opracowania wszechstronnej oceny stanu technicznego nieruchomości. Wykonuje się ją na podstawie oględzin, pomiarów oraz obliczenia wytrzymałości danych elementów konstrukcji, takich jak fundamenty, ściany, stropy, elewacja czy dach.
Kiedy ekspertyza techniczna budynku jest potrzebna?
Istnieje wiele okoliczności, kiedy warto wykonać ekspertyzę techniczną budynku. Często rozważa się jej przygotowanie w kontekście wieloletnich nieruchomości, na których z czasem pojawiły się wyraźne oznaki zużycia, takie jak niepokojące pęknięcia, wilgoć czy odkształcenia na ścianach. Badanie to jest zalecane przy zakupie domu, aby uniknąć inwestycji w nieruchomość z poważnymi, ukrytymi wadami. Wymagane jest też, kiedy nowy budynek ma powstać w bezpośrednim sąsiedztwie już istniejącego obiektu.
Co więcej, wykonanie tej analizy jest niezbędne do legalizacji samowoli budowlanej, na przykład po budowie, rozbudowie, przebudowie lub po wdrożeniu innej zmiany w konstrukcji bez posiadania stosownego pozwolenia, co narusza przepisy prawa budowlanego. Dzięki niej można sprawdzić, czy wykonane prace nie zakłócają bezpiecznego korzystania z nieruchomości. Ekspertyza techniczna budynku przydatna jest również, jeśli pragniemy zmienić przeznaczenie obiektu. Wówczas sprawdza ona, czy planowane zmiany można wprowadzić nie zagrażając bezpieczeństwu użytkowania z budynku.
Jakie dane zawiera ekspertyza techniczna budynku?
Dokument, jakim jest ekspertyza budowlana, dzieli się na część opisową i obliczeniową. Znajdziemy w nim szczegółowe informacje o nieruchomości (przedmiocie badania) oraz celu przeprowadzenia analizy. Dostarczy nam on zatem danych, na przykład o sposobie posadowienia fundamentów, a także konstrukcji ścian, stropu, dachu. Co więcej, w zależności od powodu wykonywania badania fachowcy zwykle uwzględniają w nim między innymi:
- opisy badanych elementów, w tym ich wymiary i materiały, z których zostały wykonane, jak również rozwiązań konstrukcyjnych wykorzystanych podczas budowy,
- obliczenia dopuszczalnych obciążeń elementów konstrukcyjnych,
- diagnostykę, opisy uszkodzeń i przyczyny ich powstawania,
- raporty z badań próbek materiałowych pobranych z elementów konstrukcji budynku,
- wnioski z oględzin, w tym ocenę, czy dany obiekt nadaje się do dalszego, bezpiecznego użytkowania, planowanej przebudowy bądź czy już wykonana modernizacja została przeprowadzona zgodnie z przepisami budowlanymi,
- analizę możliwości adaptacji budynku do nowych wymagań,
- zalecenia w zakresie napraw, wzmocnień, osuszenia, ocieplenia oraz realizacji prac budowlanych.
Komu powierzyć przygotowanie ekspertyzy budowlanej?
W przepisach znaleźć można informację o tym, że ekspertyzę techniczną budynku może wykonać wyłącznie osoba z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi. Fachowiec taki musi być zarejestrowany w Polskiej Izbie Inżynierów Budownictwa, czynnie wykonywać swój zawód oraz dysponować kwalifikacjami w zakresie projektowania, jak również wykonawstwa. Jeśli chcesz nawiązać współpracę z profesjonalistą specjalizującym się w przygotowywaniu tego typu opracowań – zapraszamy do biura Puciłowscy-Konstrukcje! Jako doświadczeni projektanci konstrukcji rzetelnie i starannie wykonujemy ekspertyzy techniczne budynku z przejrzystymi rysunkami, a także konkretnymi zaleceniami dla Klientów z Krakowa, Poznania, Warszawy, Wrocławia, Łodzi oraz innych miast.