Nowoczesna architektura to nie tylko estetyka oraz wyszukany design, ale również nauka, inżynieria i technologia. Osobą odpowiedzialną za łączenie tych wszystkich płaszczyzn w harmonijną całość jest projektant konstrukcji. Jakie kwalifikacje musi posiadać ten zawodowiec? Czym dokładnie się zajmuje oraz za co ponosi odpowiedzialność?
Projektant konstrukcji – wykształcenie
Zgodnie z prawem budowlanym projektantem konstrukcji może zostać osoba, która ukończyła pięcioletnie studia na uczelni technicznej na kierunku budownictwo, odbyła praktykę zawodową w branży, zdała państwowy egzamin i zdobyła uprawnienia konstrukcyjno-budowlane do projektowania bez ograniczeń.
Zawód ten jest ściśle uregulowany, dlatego warto zaznaczyć, że osoba wpisana do rejestru prowadzonego przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego może tworzyć wszechstronne projekty konstrukcyjne, w których posiada kwalifikacje. Wyróżnić w tym miejscu można specjalizacje, takie jak budowle wysokościowe, obiekty budowlane budownictwa ogólnego, obiekty budowlane budownictwa przemysłowego, geotechnika i inne. Ponadto projektant konstrukcji przynależy do Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.
Kompetencje projektanta konstrukcji budowlanych
Jak sama nazwa wskazuje, projektant konstrukcji, nazywany też inżynierem budownictwa, zajmuje się między innymi:
- opracowywaniem nowych koncepcji konstrukcji budynków mieszkalnych wielorodzinnych, jednorodzinnych, biurowych oraz przemysłowych, hal i innych obiektów w technologii 2D oraz 3D,
- dokonywaniem wszelkich obliczeń wytrzymałościowych,
- opracowywaniem projektów konstrukcji, takich jak: projekty techniczne konstrukcji, projekty wykonawcze konstrukcji, projekty warsztatowe konstrukcji,
- analizowaniem rozwiązań technicznych celem doboru właściwych materiałów budowlanych,
- wykonywaniem projektów przetargowych konstrukcji w celu określenia kosztów przyszłej inwestycji,
- tworzeniem planów modernizacji i przebudów obiektów istniejących,
- konsultowaniem się z klientem, biurem architektonicznym lub firmą budowlaną w sprawie zmian projektowych na różnych etapach jego realizacji,
- opracowywaniem opinii oraz ekspertyz technicznych budynków,
- sprawowaniem nadzoru autorskiego nad projektem konstrukcji.
Odpowiedzialność projektanta konstrukcji budowlanych
Głównym zadaniem projektanta konstrukcji budowlanych jest opracowanie projektu technicznego obiektu, który będzie funkcjonalny, bezpieczny i ekonomiczny. Na etapie projektowania zawodowiec musi uwzględnić różnorodne czynniki, takie jak obciążenia, warunki terenowe i gruntowe, właściwe materiały budowlane, normy oraz przepisy bezpieczeństwa. Do zakresu jego pracy należy także analizowanie istniejących konstrukcji pod kątem zgodności z przepisami, normami, wytrzymałości i stabilności. W jego pracy niezbędna jest solidna wiedza techniczna, dokładność, zaangażowanie oraz sumienność.
Projektant konstrukcji jest inżynierem budownictwa, czyli zawodem zaufania publicznego. Z tego powodu ponosi ogromną odpowiedzialność, ponieważ rezultaty jego pracy wpływają na bezpieczeństwo korzystania z budynku, a co za tym idzie – na życie i zdrowie osób w nim przebywających.
Jeśli zależy Ci na współpracy z profesjonalnym projektantem konstrukcji w Krakowie, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu bądź innej miejscowości – koniecznie poznaj ofertę naszej firmy!